Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Většina lidí trpí v zimě nedostatkem vitamínu D. Jeho hladinu vyšetřují v laboratořích AGELLAB

13.2.2020

V létě nám s jeho přirozenou tvorbou pomáhá slunce, ale jak jsme na tom s vitamínem D v zimních měsících? Výzkumy hovoří jasně – většina z nás trpí nedostatkem tohoto důležitého vitamínu, který posiluje imunitní systém a udržuje nás ve formě. Odborníci v novojičínských laboratořích AGELLAB však právě díky testům krve odhalují aktuální hladinu „déčka“.

„U vitamínu D rozlišujeme dvě základní formy, D3 a D2. Formu D3, která podstatně více zvyšuje hladinu celkového vitamínu D, získáváme sluněním a také z potravy živočišného původu. Hojně je obsažena ve vejcích, mléce, mase či tučných mořských rybách (např. losos, makrela, sleď). Forma D2 je rostlinného původu a mezi zdroje této formy patří houby z volné přírody, které se setkávají se slunečním zářením,“ popisuje odborný pracovník biochemie laboratoří AGELLAB v Novém Jičíně Mgr. Adam Fojtík.

Vitamín D tak dokáže regulovat hladinu vápníku a fosforu v krvi, tedy minerálů potřebných pro tvorbu a zdraví zubů a kostí i vývoj plodu, je také důležitý pro správnou funkci imunity a podílí se rovněž na procesu dělení buněk.

Nedostatečné množství „déčka“ s sebou přináší zdravotní potíže od kožních problémů až po poruchy růstu. „Nedostatkem vitamínu D jsou ohrožené děti a mládež. Malý deficit může způsobovat bolesti svalstva a kostí. Chronický těžký deficit vitamínu D u dětí způsobuje deformace kostí, obecně známé jako křivice. Těhotné a kojící ženy zase potřebují přes vitamín D optimálně hospodařit s vápníkem a fosforem. Ženy v menopauze a také starší lidé, jsou ohrožení nedostatkem vitamínu D, který se může projevit zvýšeným rizikem nebo rychlejším nástupem osteoporózy,“ upozorňuje Mgr. Adam Fojtík s tím, že zejména u starších lidí, kteří tráví celé dny oblečení od hlavy k patě, bez přístupu slunečního záření, jsou hodnoty tohoto vitamínu velice nízké, někdy dokonce na hranici měřitelnosti. 

Nedostatkem významného vitamínu trpíme však také my všichni během zimních měsíců, osoby s omezeným pobytem na slunci i lidé s nadváhou a kuřáci. „Hlavně u kuřáků dochází k jeho výrazné spotřebě,“ podotýká Mgr. Adam Fojtík. Ostražití bychom ovšem měli být u dávkování „déčka“. Ačkoli se v běžném životě s běžnými stravovacími návyky nemusíme předávkování obávat, dosáhnout vysokých patologických hodnot tohoto vitamínu lze s pomocí potravinových doplňků. „Potravinové doplňky s vysokými dávkami tohoto vitamínu jsou vesměs vázáné na lékařský předpis a v případě dodržení dávkování a kontroly krevních hodnot se není čeho obávat,“ uvádí odborník na biochemii.

Předejít závažným zdravotním problémům spojeným s nedostatkem, ale i předávkováním vitamínem D lze díky laboratornímu testu krve. „Naprostá většina vyšetření stanovujících hladinu vitamínu D je v naší laboratoři prováděná u pacientů, které odeslali lékaři. Ale i lidé bez zdravotních potíží, které tento parametr zajímá, se mohou nechat vyšetřit jako samoplátci,“ říká Mgr. Fojtík. Zájemci mohou navštívit jakékoli odběrové místo AGELLAB a do dvou pracovních dnů si vyzvednou laboratorní výsledky. Před odběrem není potřeba žádná speciální příprava, dobré je vypít pár hodin předem ¼ litru vody a zdržet se 12 hodin kouření. „Na základě výsledků pak lékař adekvátně upraví dávkování a vy doplníte, nebo naopak zredukujete jeho příjem,“ doplňuje Mgr. Adam Fojtík s tím, že lidé mohou v případě dalších dotazů také bezplatné call centrum na čísle 800 700 701.

zpět na novinky

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí AGEL

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL