Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

O nás

Vědecká rada společnosti

Předsednictvo Vědecké rady

MUDr. Marie Marsová, MBA, LL.M.

MUDr. Marie Marsová, MBA, LL.M.

Předsedkyně Vědecké rady AGEL
Místopředsedkyně představenstva AGEL a.s.

Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, obor Všeobecné lékařství, Cena rektora Univerzity Karlovy Praha. Atestace I. a II. stupně v oboru vnitřního lékařství, dále nástavbová atestace v oboru nefrologie a atestace v oboru veřejné zdravotnictví, studium MBA 2001 Nottingham Trent University, LL.M. studium PIBS Praha 2022.  

MUDr. Marsová po absolutoriu LF působila v Okresní nemocnici s poliklinikou ve Svitavách na oddělení interním a dialyzačním středisku, od roku 1993 v Nemocnici Prostějov jako primářka dialyzačního centra a náměstkyně pro léčebnou péči. Od roku 1999 zastávala pozici ředitelky Nemocnice Prostějov. V rámci Skupiny AGEL působila od roku 2007 jako lékařská ředitelka Středomoravské nemocniční a.s., od roku 2012 jako ředitelka a předsedkyně představenstva Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice a.s. a od roku 2016 jako ředitelka a předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční a.s. Od ledna 2021 je místopředsedkyní představenstva AGEL a.s.   

MUDr. Marsová klade největší důraz na zavádění nových moderních metod diagnostiky a léčby, kvalitní péči o pacienta, propaguje digitalizaci a elektronizaci ve zdravotnictví.  Je členkou správní rady Aliance pro telemedicínu, digitalizaci zdravotnictví a sociálních služeb.  

prof. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA

prof. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA

Místopředsedkyně Vědecké rady pro Českou republiku
Obor onkologie a radioterapie

Je profesorkou Univerzity Karlovy v oboru onkologie, věnuje se léčbě solidních nádorů, má atestace z oboru radiační i klinická onkologie. Od roku 2018 je přednostkou Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK. Je také vedoucí KOC FNKV a zástupce náměstka LPP pro onkologické obory FNKV.  Dříve působila řadu let v rámci Skupiny AGEL, kde se podílela na založení KOC v Nemocnici AGEL Nový Jičín.

Je členkou výboru Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) ČLS JEP a výboru České onkologické společnosti (ČOS) ČLS JEP.

Profesorka Soumarová se věnuje i pedagogické činnosti v pregraduální o postgraduální výuce. Je členka a školitelka v rámci oborové rady Onkologie při LF MU Brno a členka oborové rady Klinická a radiační onkologie při LF UK v Hradci Králové. Je školitelkou studentů doktorského studia na 3. LF UK ve studijním programu Preventivní medicína a epidemiologie. 

Je předsedkyní akreditační komise MZ pro obor radiační onkologie.

Je autorkou několika monografií a mnoha desítek článků, podílí se na organizaci konferencí. 

Členkou Vědecké rady AGEL je od roku 2025.

prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA

prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA

Místopředseda Vědecké rady pro Slovenskou republiku
Obor kardiochirurgie

Slovenský lékař-kardiochirurg a manažer. Je předsedou představenstva a generálním ředitelem Kardiocentra AGEL. Přednosta Kliniky srdeční a cévní chirurgie LF UPJŠ Košice.
Je předsedou představenstva Nemocnice AGEL Košice-Šaca a.s. a také členem představenstva Nemocnice Zvolen AGEL a.s.
Působil jako náměstek ředitele ve Fakultní nemocnice s poliklinikou Košice,  4 roky jako proděkan Lékařské fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicicích. Působil na několika renomovaných zahraničních kardiochirurgických pracovištích.
17 let vedl Východoslovenský ústav srdečních a cévních chorob, který vybudoval, 13 let zde byl přednostou kardiochirurgie. Má bohaté zkušenosti s vedením stovek zaměstnanců i zkušenosti pedagogické a má rozsáhlou přednáškovou a publikační činnost. Byl v čele týmu, se kterým založil a postavil několik zdravotnických zařízení v SR.
Prof. Sabol je členem Slovenské lékařské komory, Slovenské kardiologické společnosti, České kardiochirurgické společnosti.
V letech 2012–2021 byl hlavním odborníkem MZ SR pro kardiochirurgii. Je členem Vědecké rady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, již čtvrté funkční období.
Členem Vědecké rady AGEL je od roku 2022, od roku 2025 místopředsedou pro Slovenskou republiku.

Členové Vědecké rady

prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM

prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM

Obor interna, kardiologie

Profesor vnitřního lékařství, působí jako zástupce přednosty III. Interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Jeho odborným zájmem je vedle vnitřního lékařství také preventivní kardiologie. Autor devíti monografií a více než 200 vědeckých publikací.

Profesor Češka je vedoucím Centra preventivní kardiologie III. Interní kliniky VFN, předsedou České internistické společnosti ČLS JEP a President Elect International Society of Internal Medicine. Získal opakovaně Cenu předsednictva ČLS JEP za nejlepší knižní publikaci. V letech 2016–2021 byl vědeckým sekretářem International Atherosclerosis Society, je členem Administrative Council European Society of Internal Medicine. Byl prezidentem několika mezinárodních kongresů včetně Světového internistického kongresu v Praze v roce 2024.

Členem Vědecké rady AGEL je od roku 2022.

prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D.

prof. MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D.

Obor ortopedie

Lékař, ortoped a traumatolog. Přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. lékařské fakulty UK a FN Motol, proděkan 2. lékařské fakulty pro specializační vzdělávání, 1.místopředseda výboru České společnosti pro ortopedii a traumatologii, člen výboru Společnosti pro sportovní traumatologii a artroskopii ČLS JEP, předseda Akreditační komise MZČR pro obor Ortopedie, člen Rady celoživotního vzdělávání Univerzity Karlovy, člen panelu hodnotitelů Národního akreditačního úřadu, člen Koordinační oborové rady pro specializační vzdělávání ve zdravotnictví, člen Vědecké rady ministra zdravotnictví ČR, člen Vědecké rady AGEL od roku 2022.

prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., FESO, FEAN

prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., FESO, FEAN

Obor neurologie

Lékař a pedagog, profesor neurologie. Je vedoucím Komplexního cerebrovaskulárního centra Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Pedagogicky působí na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Je členem výboru České neurologické společnosti ČLS JEP, výboru Cerebrovaskulární sekce ČNS ČLS JEP a Akreditační komise pro obor Neurologie MZ ČR. Člen European Stroke Organisation, European Academy of Neurology. Člen Akreditační komise pro obor neurologie MZ ČR.

Prof. Herzig je autorem více než 730 přednášek a posterových prezentací, 183 původních prací (z toho 158 s IF). Držitel Prusíkovy ceny, Ceny předsednictva ČLS JEP, 11 Výročních cen České neurologické společnosti ČLS JEP. Je vedoucím redaktorem časopisu Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie.

Školitel 15 postgraduálních studentů v oboru Ph.D. (dosud 9 s úspěšnou obhajobou Ph.D.). 

Členem Vědecké rady AGEL je od roku 2022. 

prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., Dr.h.c.

prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., Dr.h.c.

Obor infektologie

Slovenský vysokoškolský profesor a lékař. Je přednostou Kliniky infektológie a cestovní medicíny UNLP a na LF UPJŠ - LF UPJŠ.  Prorektor UPJŠ pro rozvoj a Evropskou problematiku od r. 2015.  Jeho výzkumná činnost je zaměřena na diagnostiku a léčbu infekcí, především HIV/AIDS.

Předseda Akreditační komise MZ SR od r. 2015. Prezident Slovenskej spoločnosti infektológov SLS od r. 2011. Člen Prezídia Slovenskej lekárskej spoločnosti od r. 2011, člen výboru Slovenskej chemoterapeutickej spoločnosti SLS od r. 2000.

Člen poradního vědeckého sboru Evropské komise pro COVID -19.

Členem Vědecké rady AGEL je od roku 2011.

prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

Obor interna

Děkan Lékařské fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka.  Přednosta II. interní kliniky UPJŠ LF a UNLP.
V letech 2019 – 2022 působil ve funkci proděkana pro vědeckou výzkumnou činnost.
Autor řady odborných publikací.

Členem Vědecké rady AGEL je od roku 2024.

prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D.

Obor mikrobiologie

Děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, přednosta Ústavu mikrobiologie LF UP a FNOL.

Předseda Spolku lékařů ČLS JEP v Olomouci, vědecký sekretář Společnosti pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP. Prof. Kolář je např. členem Vědecké rady Univerzity Palackého,  LF UK v Hradci Králové, LF Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích, Vojenské lékařské fakulty Univerzity obrany, 1. LF UK.

Předseda oborové rady doktorského studijního programu (DSP) pro obor Lékařská mikrobiologie na LF UP, člen oborové rady DSP pro obor Preventivní medicína a epidemiologie na 3. LF UK v Praze. Člen Vzdělávací rady lékařů MZ ČR, člen Vědecké rady MZ ČR,  člen předsednictva Agentury pro zdravotnický výzkum MZ ČR.

Profesor Kolář je členem Vědecké rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc.

prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc.

Obor chirurgie

Je jedním ze zakladatelů České společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP a členem prezídia společnosti ČLS JEP, je členem České chirurgické společnosti, České gastroenterologické společnosti, místopředseda AZV ČR, člen Vědecké rady MZ ČR dále Mezinárodní společnosti pro trombózu a hemostázu, Evropské hematologické společnosti, Evropské společnosti pro miniinvazivní a endoskopickou chirurgii, Severoamerické společnosti pro endoskopickou chirurgii a International Master Club for Thrombosis, IHPBA a E-AHPBA a řady dalších. Dlouhodobé zahraniční praxe absolvoval na chirurgickém oddělení kantonální nemocnice ve švýcarské Basileji (1989, 1991, 1992), na vídeňské II. chirurgické klinice AKH (1992) a na chirurgických odděleních nemocnic v Linci a Štýrském Hradci (1996). Je prezidentem každoročního tradičního celostátního chirurgického kongresu s mezinárodní účastí Pražské chirurgické dny. Je členem specializační oborové rady pro postgraduální vzdělávání v chirurgii pro ČR, členem akreditační komise MZ. V odborné a vědecké práci je autorem či spoluautorem téměř 300 publikací v českých i zahraničních periodikách a autorem či spoluautorem 30 monografií včetně mezinárodních. Obnovil a vede monografickou odbornou sérii Albertova sbírka. Je zakladatelem Onkovaskulárního centra VFN.

doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS

Obor epidemiologie, ochrana veřejného zdraví

Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity, Ostrava. Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví LF OU. V roce 2007 habilitován docentem veřejného zdravotnictví.

Předseda Epidemiologické skupiny Národního institutu pro zvládání pandemie SZÚ a MZ ČR. Člen Royal College of Physicians and Surgeons - FFTM RCPS, Glasgow. Člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu - ISW-TBE. Člen Vědecké rady IPVZ v Praze, České lékařské komory a České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Docent Maďar je členem Vědecké rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Michal Mego, DrSc.

prof. MUDr. Michal Mego, DrSc.

Obor onkologie

Přednosta II. Onkologické kliniky  LF Univerzity Komenského a NOÚ v Bratislavě. Hlavní odborník MZ  SR pro klinickou onkologii.  Vedoucí Jednotky translačního výzkumu, II. onkologická klinika, Lékařská fakulta, Univerzita Komenského, Národní onkologický ústav, Bratislava, Slovensko.

Hlavní řešitel mnoha klinických studií.

Člen Učené společnosti Slovenska, člen Vědecké rady LF UK, člen Vědecké rady UPJŠ, člen špičkového týmu „Translační výzkum onkologických onemocnění – TRANSONK“.

Profesor Mego je členem Vědecké rady AGEL od roku 2025.

doc. MUDr. Marek Mechl, Ph.D., MBA

doc. MUDr. Marek Mechl, Ph.D., MBA

Obor radiologie

Docent Mechl působí na klinice radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice Brno-Bohunice jako přednosta, a na Lékařské fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Je vědeckým sekretářem České radiologické společnosti, členem výboru České neuroradiologické společnosti a též členem České společnosti intervenční radiologie.  Předseda přístrojové komise MZČR.

Členem Vědecké rady AGEL je od roku 2022.

prof. MUDr. Martin Oliverius, Ph.D., FEBS

Obor chirurgie, onkochirurgie

Zástupce přednosty pro vědeckou činnost na chirurgické klinice 3. LF UK a FNKV v Praze.

Od roku 2022 předseda sekce HPB chirurgie Chirurgické společnosti ČLS JEP. 

Člen výboru pro doktorské studium Biomedicíny Karlovy Univerzity, externí školitel  pro doktorské studium Chirurgie a reproduktivní medicíny, Masarykova Univerzita Brno, člen výboru pro doktorské studium medicíny Lékařské fakulty Plzeň. 

Od roku 2012 člen výboru zkušebních komisí pro postgraduální vzdělávání v chirurgii.

Profesor Oliverius je členem řady mezinárodních i českých odborných společností, např. European Board of Surgery European Union of Medical Specialists (FEBS- Fellow of European Board of Surgery), Division of Hepatopancreatobiliary  and Transplant Surgery EBS UEMS. Předseda sekce Hepatopankreatobiliární chirurgie ČChS ČLS JEP.

Členem Vědecké rady AGEL je od roku 2025. 

prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM

prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM

Obor interna, endokrinologie

Děkan LF Univerzity Komenského v Bratislavě, přednosta V. Internej kliniky LFUK a UNB, Bratislava.

Hlavní odborník MZ SR pro endokrinologii.

První viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS, prezident Slovenskej endokrinologickej spoločnosti SLS, viceprezident Slovenskej internistickej spoločnosti SLS, viceprezident Slovenskej spoločnosti pre endokrinológiu, menopauzu a andropauzu.

Autor a spoluautor 16 knih a více než 840 publikací v zahraničním i slovenském tisku. Autor první slovenské monografie o osteoporóze.

Profesor Payer je členem Vědecké rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc.

prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc.

Obor gynekologie a porodnictví, onkogynekologie

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky 3.LF UK a FN Královské Vinohrady, vedoucí Onkogynekologického centra FNKV, vedoucí katedry Gynekologie a porodnictví 3. LF UK Praha.

Je členem Vědecké rady 3. LF UK, člen akreditační komise MZ ČR, místopředsedou sekce Onkogynekologické společnosti, členem výboru Společnosti cervikální patologie a kolposkopie.                      

Autor řady publikací, H index 31, WOS citací 3650.

Profesor Rob je členem Vědecké rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA

Obor vnitřní lékařství, diabetologie, endokrinologie, klinická výživa

Profesor vnitřního lékařství,  odborník zejména na diabetologii, obezitologii,  klinickou výživu a lékařskou informatiku. Působí v ambulanci v Centru diabetologie a obezitologie 3. interní kliniky a v Centru primární péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.   6 let byl děkanem  1. lékařské fakulty UK a 19 let přednostou  3. interní kliniky  1. LF UK a VFN.

Člen řady vědeckých rad a výborů, v současnosti je členem Vědecké rady 1. LF UK,  Vědecké rady LF University Komenského v Bratislavě, vědecké rady České lékařské komory. Člen výboru České společnosti zdravotnické informatiky a vědeckých informací a  České internistické společnosti. Zakládající člen České lékařské akademie.

Vyučuje na 1. LF UK v kursu endokrinologie a diabetologie, je předsedou oborové rady Ph.D. Biomedicínská informatika, členem oborové rady Ph.D. biofyzika. Na fakultě založil a garantoval studia nutriční terapeut a nutriční specialista. Autor více než 400 odborných publikací , spolupracoval na řadě grantů.

Prof. Svačina je od roku 2015 předsedou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Je také předsedou vědecké rady Ministerstva zdravotnictví MZ ČR.

Členem Vědecké rady AGEL od roku 2025.

prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

Obor biochemie, experimentální onkologie

Lékař, biochemik a patobiochemik. Působí jako přednosta Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty UK a ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny,  V letech 2012 až 2020 byl děkanem 1. lékařské fakulty UK, v letech 2018–2020 zakládajícím předsedou Asociace děkanů lékařských fakult ČR, od září 2020 do ledna 2021 náměstek ministra zdravotnictví ČR.

Člen vědeckých rad Ministerstva zdravotnictví, Grantové agentury České Republiky, University Karlovy a její 1.LF, LF Masarykova onkologického ústavu Brno, Grantové agentury ČR, člen České lékařské akademie (FCMA), předseda Komise MZ ČR pro institucionální podporu poskytovanou na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace. Člen předsednictva Agentury pro zdravotnický výzkum MZ ČR, člen Horizon Europe Programme Committee, EU Mission on Cancer, Member of the Board  and member of Scientific Committee of European Neuro-Oncology Organization

V devadesátých letech dlouhodobě působil na pracovištích akademického i průmyslového výzkumu v Itálii (Institute of Mutagenesis and Differentiation, CNR), Francii (Institut Curie, INSERM) a Německu (Procter & Gamble, corporate R&D), v současnosti vědecky spolupracuje a publikuje s týmy z Dana Farber Cancer Institute (Harvard), Stanford University, University Adelaide atd.

Je prvním nebo korespondujícím autorem více než 100 publikací s impakt faktorem, monografií, patentů, kapitol v monografiích a učebnicích tuzemských a zahraničních.  

Členem Vědecké rady AGEL je od roku 2016.

prof. MUDr. Jozef Šuvada, PhD., MPH, MBA

Obor pediatrie, dětská onkologie, veřejné zdravotnictví

Zástupce SR v Řídící radě Světové zdravotnické organizace (WHO), Bratislava.

Působí nejen jako lékař, ale také jako sociální a humanitární pracovník, odborník na veřejné zdraví a krizový manažer. Spolupracuje např. s Lékaři bez hranic.

Vedle mezinárodních, akademických vědeckých výzkumných a humanitárních organizací působí také v Mezinárodní společnosti pediatrické onkologie.

Vede humanitární projekty v Jižním Súdánu, Ugandě, v Keni a na Středním východě.

Profesor Šuvada je členem Vědecké rady AGEL od roku 2025.

Čestní členové Vědecké rady

prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.

prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.

Emeritní předseda Vědecké rady AGEL, v letech 2014 – 2021 působil jako předseda Vědecké rady AGEL.

Emeritní přednosta ortopedické kliniky 1. LF a IPVZ v Praze, Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Profesor Dungl je významný ortoped, aktivní i čestný člen řady evropských ortopedických společností. Již více než 45 let působí ve Fakultní nemocnici Na Bulovce.

Publikoval více než 70 domácích a 26 zahraničních odborných publikací, jeho monografie Ortopedie získala Hlávkovu cenu.

V roce 2014 prof. Dungl obdržel od prezidenta republiky Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy. V dubnu 2022 získal v Kodani vysoké evropské ocenění “Pro maximum meritis” za  celoživotní přínos dětské ortopedii.

doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Lékařka, docentka pro obor onkologie. Působí jako přednostka Onkologické kliniky Masarykova nemocnice Ústí nad Labem. Je také garantem oboru radiologický asistent Fakulty zdravotnických studií University J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, školitelkou v oboru Preventivní medicína, školitelkou v oboru Klinická a experimentální onkologie doktorského studijního programu 2. LF UK. Docentka Prausová je členkou vědecké rady ministra zdravotnictví. Členkou Vědecké rady AGEL je od roku 2022.

prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Významný lékař a politik, profesor hygieny, preventivního lékařství a epidemiologie.

Profesor Prymula působí jako poradce prezidenta České republiky, byl ministrem zdravotnictví ČR, poradcem premiéra ČR, vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Je členem Společnosti infekčního lékařství, České vakcinologické společnosti, České společnosti epidemiologie a mikrobiologie ČLS JEP. Je také členem Mezinárodní společnosti infekčních onemocnění (ISID), Evropské společnosti klinické mikrobiologie a infekčních chorob a dalších. Je profesorem na LF UK Hradec Králové. Významná publikační činnost, IF publikovaných prací 0,155 – 45,217. HI=27.

Profesor Prymula získal řadu ocenění, opakovaně Cenu ČLS JEP za nejlepší původní publikaci, Stříbrnou medaili LF UK Hradec Králové, Medaili Evropského centra pro kontrolu nemocí.

Prezident republiky mu v roce 2020 propůjčil Řád bílého lva.

prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., dr.h.c.

prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., dr.h.c.

Lékař, světově uznávaný onkolog, internista. Má atestace z vnitřního lékařství, klinické onkologie, hematologie a paliativní medicíny. V současné době působí jako poradce ministra zdravotnictví pro onkologii. Založil a dvacet let vedl Interní hematoonkologickou kliniku ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice. Působil jako děkan a proděkan LF Masarykovy Univerzity a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně. Celkem 12 let byl předsedou České onkologické společnosti, zasloužil se o vznik Komplexních onkologických center u nás. Byl i řadu let předsedou Společnosti paliativní medicíny, kterou u nás zvláště v 90. letech zaváděl a propagoval.

Profesor Vorlíček je členem řady odborných společností u nás i v zahraničí. První autor nebo spoluautor více než 400 publikací v odborném tisku domácím i zahraničním, autor 18 odborných a edukačních knih. Držitel ceny rektora Masarykovy univerzity, ceny Předsednictva České lékařské společnosti JEP, ceny Nadace Universitas Masarykiana. Je nositelem Medaile Za zásluhy o stát v oblasti vědy II. stupně.